menu

Дієприкметник

Дієприкметник

Дієприкметник — це не особова форма дієслова, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які?

Наприклад: Документ підписаний керівником організації; Вже давно укладені угоди, накреслені ціани співробітництва.

За своїми морфологічними ознаками дієприкметники схожі на прикметники, бо узгоджуються з іменниками у роді, числі й відмінку: проголошений закон про мови, надрукований указ, наказ.

У реченні дієприкметник виступає узгодженим означенням або іменною частиною складного присудка. Наприклад: У кімнаті було чути звуки працюючої машинки; Задачі підібрані для співробітників тресту.

Дієприкметникам властиві категорії виду — доконаного або недоконаного, часу —теперішнього чи минулого: пишучий — написаний, складаючий — складений.

Дієприкметник із залежними словами утворює Дієприкметниковий зворот: Майданчик, поділений від загальної площі, був засипаний світлим піском; Ци надрукований секретаркою, лежав на столі.

Дієприкметники, що виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч, є активними. Наприклад: згасаючий вечір, читаючий контингент, крокуючий екскаватор.

Архаїчні форми активних дієприкметників із суфіксом -ш-(-ВШ-) типу перемігший, побігший, побудувавший у сучасній українській мові, зокрема і в діловому мовленні, не вживаються.

Дієприкметники, що виражають ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета, є пасивними. Наприклад: збудований об'єкт, споруджений палац, завізований документ.

Активні дієприкметники утворюються від основи теперішнього часу перехідних дієслів за допомогою суфіксів -уч-(-юч-) або -ач-(-яч-): жевріти — жевріючий; читати -читаючий; писати — пишучий; сидіти — сидячий.

На сучасному етапі розвитку термінології вчені-мовознавці пропонують вживання суфікса -увальн(ий): крокувальний емігрувальний, копіювальний.

Активні дієприкметники минулого часу творяться від основи неозначеної форми дієслів доконаного виду за допомогою суфікса -л-: осісти —осілий; зів'янути —зів'ялий.

Пасивні дієприкметники минулого часу творяться від перехідних дієслів переважно доконаного виду додаванням суфіксів -н- -ен- аб° -Т-: 3Р°бити — зроблений; закінчити — закінчений; подвоїти— подвоєний; бити—битий; закрити—закритий.

Категория: Українська мова | Добавил: Запорожье (21.03.2011)
Просмотров: 2959 | Теги: дієприкметників, частини мови, Дієприкметник